piątek, 22 kwietnia 2016

Śniadanie (dla dwóch) mistrzów, czyli omlet na dwa sposoby


Dziś na śniadanie pyszne, słodkie omlety. Moja mama nazywa takie biszkoptowymi. Skąd to skojarzenie? To proste - są puszyste, żółciutkie, słodkie i pyszne - jak najlepszy biszkopt. Co powinniście wiedzieć o ich robieniu? No cóż....pierwsza zasada dobrego omleta: bierzemy tyle łyżek mąki, ile wzięliśmy jajek, a później ogranicza już nas tylko apetyt i wielkość patelni ;)

PUSZYSTY OMLET NA DWA SPOSOBY

I przepis - klasyczny omlet biszkoptowy
Składniki:
2 jajka
2 łyżki mąki 
sól
masło 

Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie do piany dodajemy po kolei żółtka i dalej ubijamy, ale już delikatniej. Na koniec do masy jajecznej dodajemy stopniowo mąkę i delikatnie mieszamy, tak żeby masa nie opadła. Omleta smażymy na maśle (może być klarowane), na średnim ogniu po kilka minut z każdej strony, aż się zrumieni. Omleta podajemy z ulubionymi dodatkami: świeżymi owocami, dżemem lub miodem.

II przepis - czekoladowy omlet biszkoptowy
Składniki:
2 jajka
2 łyżki mąki 
2 łyżeczki kakao
1 łyżka płynnego miodu
sól
masło 

Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie do piany dodajemy po kolei żółtka i dalej ubijamy, ale już delikatniej. Następnie do masy jajecznej dodajemy stopniowo mąkę wymieszaną z kakao i delikatnie mieszamy, tak żeby masa nie opadła. Ostatni dodajemy miód (płynny) i bardzo delikatnie mieszamy (nie musi być dokładnie). 
Omleta (podobnie jak w pierwszym przepisie) smażymy na maśle (może być klarowane), na średnim ogniu po kilka minut z każdej strony, aż się zrumieni. Jednakże w tym przypadku musimy pilnować naszego śniadania, ponieważ ze względu na miód łatwiej je przypalić. Omleta możemy podać bez żadnych dodatków lub posypanego cukrem pudrem. Oczywiście będzie również smaczny z innymi składnikami - świeżymi owocami, dżemem lub miodem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz