wtorek, 31 maja 2016

Ravioli, szpinak, ricotta, ostry sos


Kolejne wyzwanie, tym razem pierwsza próba zrobienia makaronu. Żeby nie było za łatwo to wymyśliłam sobie ravioli z delikatnym, szpinakowym nadzieniem. Przygotowałam dwa rodzaje ciasta na makaron - wyszukane w internecie, poniżej przedstawiam przepis na to, które wypracowałam jako trzecie - na razie najlepsze ze zrobionych. Myślę, że mogłoby być odrobinę bardziej delikatne, ale to już wyzwanie dla specjalistów makaronowych. Pierożki wyszły naprawdę smacznie, a pyszny sos dopełniał całe danie!

RAVIOLI Z RICOTTĄ I SZPINAKIEM W OSTRYM SOSIE

Składniki na ok. 10 sztuk:
Ciasto:
200 g mąki pszennej
2 jajka
1 żółtko
sól

Nadzienie:
100 g świeżego szpinaku
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
100 g ricotty
50 g mozzarelli
gałka muszkatołowa
sól
pieprz

Sos:
500 g przecieru pomidorowego
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka sambal oelek lub papryki chilli
1 łyżeczka bazylii
1 łyżeczka oregano
sól
pieprz
cukier

Do podania:
tarty parmezan lub grana padano

Na blacie usypujemy kopczyk z mąki i robimy w nim zagłębienie, wbijamy jajka i żółtko oraz dodajemy szczyptę soli. Ciasto zagniatamy, następnie cienko wałkujemy i zostawiamy do przeschnięcia.
Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Gdy cebula się zeszkli dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i chwilkę smażymy, dodajemy szpinak i smażymy, aż zmięknie. Obficie solimy i pieprzymy. Do blendera wkładamy ricottę, mozzarellę i uduszony szpinak, przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową i blendujemy na dość gładką masę.
W rondelku zagotowujemy przecier pomidorowy, dodajemy czosnek, sambal oelek, bazylię, oregano, szczyptę cukru i sól oraz pieprz do smaku, gotujemy kilka minut i zostawiamy sos.
Na połowie makaronowego ciasta rozkładamy porcje nadzienia szpinakowego  (po ok. 1 łyżeczce, w równych odstępach), przykrywamy drugą połową ciasta i dociskamy warstwy ciasta do siebie - wokół nadzienia. Wycinamy pierożki ravioli (jeżeli nie mamy specjalnych wycinarek możemy użyć nożyka do faworków, szklanki lub zwykłego noża). Pierożki gotujemy w dużej ilości osolonej wody z odrobiną oleju, około 8-10 minut (w zależności od wielkości pierożków). Ravioli podajemy z sosem i świeżo utartym serem.




















Wegetariański obiad VII Viva Ricotta! edycja III                              "Czas na szpinak 6!"

2 komentarze:

  1. Ja tez muszę w końcu nauczyć się robić domowy makaron, a ravioli na pierwszy ogień to świetny pomysł :>
    Wyglądają pięknie, a farsz cudowne połączenie :)

    OdpowiedzUsuń