środa, 9 listopada 2016

Chlebek dyniowy

Znany wszystkim (bliżej lub dalej) chlebek bananowy gościł na naszym blogu już dwa razy - pierwszy - przepis tutaj klik, delikatny i z ciekawym smakiem solonego słonecznika, drugi, który osobiście wolę - przepis tutaj klik, cudownie wilgotny i słodki. Okazuje się jednak, że równie pyszny efekt możemy osiągnąć używając pysznej, soczystej dyni, na którą właśnie trwa sezon. Chlebek dyniowy ma bardzo przyjemny, lekko piernikowy smak - ten ostatni dzięki aromatycznym przyprawom. Jeżeli chcecie, aby te aromaty były wyraźnie wyczuwalne proponuję podwoić ilość dodawanych przypraw.

CHLEBEK DYNIOWY

Składniki:
1 szklanka purée z dyni (poniżej opisuję, jak zrobić takie  purée w domu)
80 g masła
1 szklanka cukru trzcinowego
1,5 szklanki mąki
1 jajko
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki cynamonu
3 goździki
1/4 łyżeczki imbiru w proszku
1/4 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki soli

Goździki rozgniatamy w moździerzu na proszek, łączymy z pozostałymi przyprawami i dokładnie mieszamy. Wszystkie składniki (masło musi być miękkie) łączymy ze sobą i dokładnie mieszamy. Masę przelewamy do nasmarowanej masłem formy do pieczenia, wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 45 minut - do suchego patyczka. Po zakończeniu pieczenia ciasto wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy na 10-15 minut, a następnie wyjmujemy z formy i studzimy, najlepiej na kratce.

Aby przygotować purée ze świeżej dyni należy ją oczyścić z pestek i włóknistej części miąższu. Następnie należy pokroić dynię  na mniejsze kawałki, przełożyć do brytfanny, przykryć ją folią aluminiową i piec w temperaturze 180 stopni do miękkości. Celem przyspieszenia pieczenia można do brytfanny z dynią nalać trochę wody. Po wyjęciu z piekarnika dynię należy obrać (czekamy aż przestanie być parząca) i jeszcze ciepłą zblendować na gładką masę.

3 komentarze:

  1. Piekłam ostatnio podobny - pyyychaaa

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, gdzieś kcalmar miał podobne! Potwierdzam! Pycha!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, naprawdę warto zrobić :) myślę, że wypróbujemy jeszcze wiele przepisów na takie chlebki :D

    OdpowiedzUsuń