piątek, 11 listopada 2016

Risotto z dynią, serem lazur i pieczarkami


Mam wrażenie, że risotto - przynajmniej na naszym rodzimym podwórku - pozostaje jedną z najbardziej niedocenionych włoskich potraw. Uwierzcie mi, że warto je odczarować - dobre risotto to naprawdę rozkosz dla podniebienia. Dzisiejszy przepis jest wyśmienity - słodkawa dynia, słony ser o wytrawnym smaku i coś z polskiego sadu - cydr o specyficznym, dymnym posmaku. Pozycja obowiązkowa tej jesieni!

RISOTTO Z DYNIĄ, SEREM LAZUR I PIECZARKAMI

Składniki na 2-3 porcje:
1/3 szklanka ryżu do risotto
1 cebula
2 szklanki dyni pokrojonej w kostkę
1/2 łyżeczki rozmarynu
1/2 łyżeczki ostrej papryki
1/3 szklanki cydru
0,5 l bulionu
3 łyżki startego parmezanu
60 g sera lazur
2 łyżki masła
200 g pieczarek
oliwa
sól
pieprz

Dynię kroimy w dość małą kostkę (bok 1-1,5 cm), cebulę kroimy bardo drobno. Bulion zagotowujemy i zestawiamy z ognia, w przypadku gdy nie mamy czasu lub ochoty na przygotowanie prawdziwego bulionu wystarczy nam ten z kostki rosołowej (na 0,5 litra wody 1 kostka rosołowa). Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy na niej cebulę, odrobinę solimy, dodajemy suchy ryż i podsmażamy 2 minuty, na średnim ogniu - tak żeby ryż się nie przypalił. Dodajemy dynię oraz rozmaryn i podsmażamy kolejną minutę, dwie. Po dodaniu ryżu mieszamy bardzo delikatnie, tak żeby nie uszkodzić struktury ziarenek. Następnie dodajemy ostrą paprykę oraz cydr oraz 1
chochlę bulionu i gotujemy, aż ryż wchłodnie płyn, następnie dodajemy kolejne porcje bulionu - po 1-2 chochli, robimy tak, aż ryż będzie odpowiednio miękki (ryż na risotto podajemy al dente). Podczas gotowania co jakis czas mieszamy risotto, po dodaniu bulionu najlepej robić to poprzez ruszanie i potrząsanie patelnią. Gdy dynia zmięknie rozgniatamy około połowy widelcem, uważając na ryż i mieszamy. Gdy ryż uzyska właściwą konsystencję zdejmujemy patelnię  z ognia, dodajemy starty parmezan oraz pokrojony ser lazur (możemy zostawić część sera do przybrania dania na talerzach), a także łyżkę masła, doprawiamy solą, pieprzem i mieszamy.
W czasie przygotowania risotto kroimy pieczarki i podsmażamy na odrobinie oliwy, następnie - dopiero po usmażeniu- solimy.
Risotto podajemy posypane serem i pieczarkami.
Dla osób, które pierwszy raz robią risotto napiszę raz jeszcze to, co pisałam przy przepisie na risotto z kurkami (klik): wbrew temu co możemy znaleźć na wielu stronach z przepisami na risotto, nie powinniśmy go mocno mieszać, ani robić tego przez cały czas gotowania - w ten sposób uszkodzimy ryż, a zamiast prawdziwego risotto dostaniemy papkę ryżową. Ryż mieszamy poprzez potrząsanie patelnią :)
Przepis inspirowany przepisem z http://kwestiasmaku.com

2 komentarze: