środa, 21 września 2016

Chińszczyzna w sosie słodko-kwaśnym


Chińszczyznę z budki jadłam po raz pierwszy, gdy byłam jeszcze małym dzieckiem. Doskonale pamiętam smak parującego kurczaka w sosie o ślicznym, pomarańczowym kolorze, w zimny dzień na jakimś placu w Warszawie. Jakie to było dobre! Słodkie, kwaśne, kolorowe i zupełnie inne od dań podawanych w domu czy przedszkolu. Z miejsca pokochałam Chiny, całym sercem zazdrościłam małym Chińczykom, że mogą jeść takie cuda na co dzień. Wydaje mi się, że dziś nie możemy już dostać takich pyszności w chińskich budkach w naszej stolicy, dlatego od lat szukam przepisu na taki sos. Czyżbym wreszcie trafiła?

CHIŃSZCZYZNA W SOSIE SŁODKO-KWAŚNYM

Składniki na 4 porcje:
ok. 800 g białka - filetów ryby (np łosoś, pstrąg łososiowy, mintaj) lub mięsa drobiowego, wieprzowego, czy tofu
1 mały ananas
2 zielone papryki
100 g cukru
5 łyżek białego octu winnego
3 łyżki ketchupu
2 łyżki sosu sojowego
olej (najlepiej arachidowy)

Ja przygotowałam danie z pstrągiem łososiowym i ten przepis przedstawiam - jednakże przepis na sos jest absolutnie uniwersalny.

Rybę oczyszczamy i dzielimy na porcje. Smażymy na rozgrzanej patelni na dwóch łyżkach oleju, rybę najpierw kładziemy skórą do dołu, tak aby otrzymać chrupiącą skórkę. Gdy ryba będzie prawie gotowa zdejmujemy ją z patelni, wkładamy do żaroodpornego naczynia i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni (jeżeli jesteśmy w stanie robić równocześnie sos i smażyć rybę oraz odpowiednio zgrać to w czasie, to nie musimy wstawiać ryby do piekarnika, wystarczy dosmażyć ją na patelni).
Ananasa i paprykę kroimy w kostkę (2 cm x 2 cm). Na czystej, głębokiej patelni (najlepszy będzie wok) rozgrzewamy kolejne dwie łyżki oleju i wrzucamy paprykę. Smażymy około 3-4 minut, a gdy papryka lekko się zrumieni i zacznie mięknąć dodajemy ananasa. Smażymy kolejne 2 minuty, robimy miejsce na środku patelni i wsypujemy cukier, na średnim ogniu doprowadzamy do rozpuszczenia cukru, nie mieszamy, ale uważamy żeby cukier nie przypalił się. Całość smażymy do momentu w którym cukier zacznie gęstnieć, wtedy dodajemy ocet i mieszamy. Smażymy kolejne 2-3 minuty, zdejmujemy patelnię z ognia i dodajemy sos sojowy oraz ketchup, całość dokładnie mieszamy. Dodajemy rybę i mieszamy lub podajemy sos obok ryby na talerzu.
Sos fantastycznie sprawdzi się również z mięsem drobiowym lub wieprzowym, a także z tofu.
Przepis został zaczerpnięty z książki "Kuchnia chińska według Goka"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz