Strony
Etykiety
ananas
banany
borówki
brokuły
budyń
cebula
chilli
ciastka
ciasto
cynamon
cytryna
czekolada
czekolada biała
czosnek
drożdże
herbatniki
jogurt
kakao
karmel
kawa
kokos
krewetki
kuchnie świata
maliny
mango
marchew
mascarpone
migdały
miód
mleko w proszku
muffiny/babeczki
oliwki
otręby owsiane
papryka
pieczarki
płatki owsiane
pomarańcze
pomidory
rum
sałatka
serek wanilinowy
sernik
śmietana
świąteczne
tarta
tort
truskawki
twaróg
wieprzowina
wiśnie
wykorzystanie białek
wykorzystanie żółtek
ziemniaki
żurawina
piątek, 26 sierpnia 2016
Cherry pie - ulubione ciasto Agenta Coopera
Oglądacie "Miasteczko Twin Peaks"? Jeżeli nie, to najwyższa pora zacząć! Wtedy zrozumiecie dlaczego przedstawiony dzisiaj wypiek może kojarzyć się tylko z agentem Cooperem. Dla fanów serialu (i oczywiście nie tylko dla nich) mamy dziś przepis na przepyszny placek z wiśniami - słodkie ciasto, kwaśne nadzienie, czyli duet idealny. Nic dziwnego, że niektórzy oszaleli na jego punkcie.
PLACEK Z WIŚNIAMI
Składniki na formę 24 cm:
Nadzienie:
1,2 kg wiśni bez pestek (niecałe 2 kg przed "wypestkowaniem")
1 szklanka cukru
1 opakowanie galaretki wiśniowej
Ciasto:
400 g mąki krupczatki
250 g masła + masło do formy
1 żółtko
150 g drobnego cukru do wypieków
80 ml wody
Wiśnie przekładamy do garnka lub głębokiej patelni, zasypujemy cukrem i gotujemy aż odparuje nadmiar soku. Ostateczna konsystencja wiśni ma przypominać rzadkie konfitury. Mi gotowanie zajęło około 2 godzin. Przygotowane wiśnie zdejmujemy z ognia i dosypujemy do nich galaretkę, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia i odstawiamy do wystygnięcia.
Mąkę przesiewamy, łączymy z miękkim masłem,cukrem, żółtkiem i wodą. Mieszamy do połączenia składników. Ciasto wyjdzie dość rzadkie, nie przejmujcie się tym - rozdzielamy je na dwie części w proporcji 2/3 do 1/3, zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na około 1 godzinę.
Formę do tarty smarujemy masłem. 2/3 ciasta wałkujemy (lub rozpłaszczamy ręką) i wykładamy nim formę, na ciasto nakładamy ostudzone wiśnie. Pozostałą część ciasta również wałkujemy i przykrywamy nią tartę, sklejamy boki.
Ciasto, szczególnie naszą "przykrywkę" proponuję wałkować na papierze do pieczenia i w przypadku, w którym ciasto za bardzo by rozmiękło i nie dawało się przełożyć na tartę, można je wtedy łatwo przenieść (już rozwałkowane) na 5- 10 minut do zamrażarki, a to znacząco ułatwi pracę.
Placek wkładamy do rozgrzanego do 200 stopnii piekarnika i pieczemy 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę pieczenia do 170 stopnii i pieczemy kolejne 30 minut, aż ciasto się upiecze i zarumieni.
Przepis został trochę zmodyfikowany, inspiracja pochodzi z "Kuchnia filmowa" Pauliny Wnuk
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ciasto jest wyśmienite!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że smakowało <3
Usuń